Loading Events

Events for July 17, 2019

Events Search and Views Navigation

Event Views Navigation

Ongoing

MuralfestKosovo | Tolerance

July 10 @ 12:00 pm - July 17 @ 12:00 am
Ferizaj Ferizaj, Kosovo 70000 + Google Map

#muralfestKosovo 4th edition coming soon! #Tolerance 10 - 17 July | Ferizaj | Kosovo Murals | Graffiti | Sculpture | 3D Art | Exhibitions | Workshops | Disscussions | Poetry | Music and more... Stay tuned! Artist & Program info coming soon!!! Let's go, let's paint!

Find out more »

Summer Camp at ILG School – Arts & Crafts

July 15 @ 8:00 am - July 19 @ 3:00 pm
ILG School, Veternik
Prishtine, Kosovo Albania
+ Google Map

Registration is open to current students, new students and children that do not attend ILG School from ages 2-16. To register please contact ILG School at info@ilg-ks.org.

Find out more »

Anibar Animation Festival 2019

July 15 @ 12:00 pm - July 22 @ 4:00 am
Anibar, Hasan Prishtina 73
Peje, Kosovo 30000 Albania
+ Google Map

Anibar Animation Festival 2019 X Edition Edicioni 10të Cka të tut më shumë, a të ka mbet hala shpresë? Në një shoqëri e cila vazhdimisht po bëhet indiferente ndaj ndryshimeve politike, sociale dhe mjedisore, Anibar në edicionin e dhjetë të festivalit shëndrrohet në hapësirë për ballafaqimin me ndryshimet, hapësirë për të frymëzuar veprimin dhe për […]

Find out more »

Hardh Fest 2019

July 16 @ 10:00 am - July 19 @ 12:00 am
Rahovec, Rahovec
Rahovec, Kosovo 21000
+ Google Map

A three-day festival, that is held in the land of grapes of Kosovo - Rahovec. Expect to have the finest wine in Kosovo there! Festivali që sjell më së shumti turistë në Kosovë, Hardh Fest, sivjet po vjen me një ndryshim të madh. Për herë të parë, ky festival tradicional do të mbahet në muajin […]

Find out more »

PriFest 11th edition

July 16 @ 11:00 am - July 22 @ 4:00 am
Prishtina

Plan your trip to Prishtina, Kosovo in July 2019 to meet many filmmakers from Kosovo, the region and Europe, see many interesting films, network, taste great food and party with PriBeats until the morning light!

Find out more »
+ Export Events