Loading Events

« All Events

  • This event has passed.

Secret 47 Birth DANCE at ZoneClub

February 2 @ 11:30 pm - February 3 @ 9:30 am

Powered by Win Music Freedom KS

PLAY & START READING
https://soundcloud.com/thebpmfestival/the-bpm-festival-podcast-047-chaim

There are types of “Secrets”, which strike the consciousness of Prishtina’s underground scene to a point of high interest, downright excitement, and utter surprise. When it comes to music and parties, these “Secrets”are always hard to keep, since on such closed communities as our own, word always comes out on what is next to come.

Every year around March, one individual – a DJ, an incredible host, an outstanding manager, a loving father and husband, an amazing human being – celebrates his birthday in the most spectacular of fashions that no one really knows what is going to happen. After over 20 years of throwing parties and organizing never-seen-before events, with his strongest suit being his Energy, this guy still plays his cards pretty close to the chest.

On Saturday, March 2, Gentian R aka Secret 47 will celebrate his 41stbirthday and will play alongside a cast of artists who only he can dig and bring to our stage – Chaim, Peppe and Jeff.

Chaim is an Israeli musician, known and lauded for his forward-thinking music. His signature sound is rich and varied, connecting the earth, wind & fire, body and soul. In his sets, he creates a mosaic tapestry of organic and analog sounds that take the dance floor deep in and sky-high. His understanding and respect for the classics can be witnessed throughout his set, as he effortlessly weaves listeners between familiar, jacking jams to off-kilter techno.

Joining him also is his old friend PEPPE, a legend from BG, not only for dj’ing but also owning & organizing amazing events in the city & Secret 47s favorite new artist from Himara, Jeff.

Secret 47 has played alongside every headliner in the world, enough for you to know that he is one of the most respected and most TALENTED DJ’s coming from the motherland.

So far, all we know are the artists and KUJU Visuals. The rest is up to Secret 47.

Join us in celebration of this man’s birthday.
___________________________________________

Jane disa lloje te “Secrets”, qe e rrokin ndërgjegjjen e Prishtinës urbane n’pikë, ku jau kthen vëmendjen, i knaqë edhe i mbushë me shumë surpriza. Kur vjen puna te muzika e ndejat, këto “Secrets” jonë shume vështirë me u mbajt se tu e ditë çfarë vendi i vogël jemi, fjalët përhapen se çka ka me ndodhë.

Çdo vit në fillim të Marsit, ni individ – DJ, super mikpritës, super menaxher, babë e burrë i dashtun, ni njeri i mahnitshëm – e feston ditëlindjen në mënyrën me të trentë që kurrkush kurrë nuk e din çka ka me ndodhë. Mbas më shumë se 25 vjetëve që bon ndeja dhe evente të papara më herët, me energjinë e tij të pakrahasueshme, ky njeri hala i mban letrat shumë afër vetes…

Të shtunën, 2 Mars, Gentian R aka Secret 47 e feston ditëlindjen e tij të 41 dhe do performojë bashkë me tre artista të tjerë që veç ky din m’i gjet.

Chaim është një muzicient i Izraelit, i njohur për muzikën e tij avant-garde. Muzika e tij është e pasur, ku bon lidhje mes tokës, erës e zjarrit, trupit dhe shpirtit. Në setet e tij ai krijon një mozaik në mes të analog tingujve që e merr dancefloor-in me veti. Respekti i tij për track-at klasike vrehet në set.

Një legjendë tjetër, Peppe nga BG dhe artisti i ri më i preferuar i Gentit, nga Himara, Jeff.

Secret 47 ka bo muzikë me secilin headliner në botë, mjafton me ditë që është njeri më i respektum dhe DJ më i talentum që vjen nga mëmëdheu.

Deri tash, krejt cka dimë janë artistët dhe KUJU Vizualet. Tjerat po i mbanë afër Secret 47.

Hajdeni t’ia festojmë ditëlindjen këtij njeri të mirë.

Details

Start:
February 2 @ 11:30 pm
End:
February 3 @ 9:30 am
Event Category:

Organizer

ZoneClub
Phone:
045 222 284
Website:
Highlights info row image www.residentadvisor.net/club.aspx?id=105901

Venue

ZoneClub
Garibaldi
Prishtine, Kosove 10000 Albania
+ Google Map