Loading Events

« All Events

  • This event has passed.

Hike & Explore: Valbona – Theth

July 12, 2019 @ 6:00 am - July 14, 2019 @ 8:00 pm

Shtegu i ecjes/hikingut Valbonë-Theth është njëri nga shtigjet më atraktive dhe me pamjet më të mrekullueshme në Alpet Shqiptare.
Pamjet e luginës së Valbonës nga njëra anë dhe pamjet e Parkut Kombëtar të Thethit në Anën tjetër do ta bëjnë këtë përvojë të paharrueshme.

AFATI PER REZERVIME: 7 KORRIK 2019

Itinerari:
E PREMTE:
06:00 Nisja nga vendtakimi në Prishtinë (parkingu TV 21)
09:00 Fillimi i ecjes nga Valbona
16:00-17:00 Arritja në Theth

E SHTUNE:
07:00 Fillimi i eksplorimit të Thethit: fshati, ujvara e Grunasit, ecja deri tek Vaskat & Syri i Kaltër.
17:00 Kthimi për në Theth

E DIELE:
09:00 Fillimi i ecjes të kthimit në Valbonë.

***Për shkak të distancës së gjatë, dhe specifikave të aktivitetit por edhe të grupit këto orare mund të lëvizin, ju lutemi për mirëkuptim.

Ky aktivitet është i përshtatshëm për të gjithë personat me përgatitje fizike për të ecur shtigje të gjata malore.
Distanca ecjes në segmentet:
– Valbonë – Theth: 16km
– Theth – Ndërlysaj: 7km
– Ndërlysaj – Theth: 7km
– Theth – Valbonë: 16

Akomodimi do të bëhet në bujtina/guesthouse.

Transporti nga Prishtina në Valbonë dhe anasjelltas me bus.

Paisjet që duhet ti keni me vete: Veshje të përshtatshme për mot të ngrohtë dhe për lëvizje të rehatshme, këpucë malore alpinka/planika, veshje rezistente ndaj shiut, ujë dhe shishe për ujë, ushqim kalorik për gjatë hecjes (në të gjitha segmentet): fruta të thara, fruta të freskëta, pije energjike etj etj.

CMIMI: 89.00EUR
Të përfshira në çmim: Transporti, guida, akomodimin në bujtinë me mëngjes.
Nuk përfshihen: Dreka/Darka, pijet shtesë.

REZERVIMI ESHTE I OBLIGUAR, REZERVIMI KOMPLETOHET VETEM KUR BEHET PARAPAGIMI PREJ 50eur. DETAJET E PAGESES DHE INFORMACIONE SHTESE NA KONTAKTONI NE:
+383 44 280 762 (viber & whatsapp).

Details

Start:
July 12, 2019 @ 6:00 am
End:
July 14, 2019 @ 8:00 pm

Organizer

Supercampers
Phone:
+377 44 280 762
Email:
supercampers.ks@gmail.com
Website:
https://www.instagram.com/supercampers

Venue

Prishtina