Loading Events

« All Events

  • This event has passed.

Film Screening & Talk: Zana

March 9 @ 7:00 pm - 9:00 pm

FILM SCREENING & TALK: ZANA

(English below)

Pas sukseseve nëpër festivale në vende të ndryshme në botë dhe kritikave pozitive, filmi “Zana” i regjisores Antoneta Kastrati ishte edhe filmi i përzgjedhur i Kosovës për nomimin për çmimin Oscar, në kategorinë e filmave në gjuhë të huaj. Nëse ende nuk keni pas rast që ta shihni këtë film, fondacioni Shtatëmbëdhjetë do ta sjell në kuadër të programit për muajin mars në Project Space. Bashkë me ne, pas filmit, do të jetë aktorja e njohur Adriana Matoshi e cila njëherësh është protagonistes në filmin e Kastratit. Me Adrianën do të bisedojmë rreth eksperiencës së saj në film, e ashtu për detaje të tjera.

PËRSHKRIMI

E përhumbur nga e kaluara e saj e shtypur dhe e shtyrë nga familja të kërkoj trajtim për shterpësinë nga shëruesit mistikë, gruaja kosovare lufton për t’i baraspeshuar pritjet për amësi me trashëgiminë që la brutaliteti i luftës.

Regjia: Antoneta Kastrati
Skenari: Antoneta Kastrati, Casey Cooper Johnson
Luajnë: Adriana Matoshi, Astrit Kabashi, Fatmire Sahiti, Mensur Safqiu, Irena Cahani, Vedat Bajrami, Shengyl Ismaili
Kohëzgjata: 97 min

Trajleri:
https://www.youtube.com/watch?v=bf-Ynqlw3BU&feature=emb_title

——-

Programi i Project Space mbështetet nga Swiss Cooperation Office në Kosovë.

———————–

After numerous successes at festivals in different countries around the world and positive reviews, Antoneta Kastratis’s movie “Zana” was selected as the Kosovan entry for the Best International Feature Film at the “Oscars”. If you still haven’t had the chance to see this movie, you will have the opportunity to watch it now in the frame of March program at Project Space. After the screening, Adriana Matoshi, who had the leading role in Kastrati’s movie will join us for a conversation. With Adriana we will discuss about her experience in the movie and other details.

LOGLINE

Haunted by her long suppressed past and pressured by family to seek treatment from mystical healers for her infertility, a Kosovar woman struggles to reconcile the expectations of motherhood with a legacy of wartime brutality.

Directed by: Antoneta Kastrati
Written by: Antoneta Kastrati, Casey Cooper Johnson
Starring: Adriana Matoshi, Astrit Kabashi, Fatmire Sahiti, Mensur Safqiu, Irena Cahani, Vedat Bajrami, Shengyl Ismaili
Duration: 97 min

Trailer:
https://www.youtube.com/watch?v=bf-Ynqlw3BU&feature=emb_title

——-
Project Space program is supported by Swiss Cooperation Office in Kosovo

Details

Date:
March 9
Time:
7:00 pm - 9:00 pm
Event Category:

Organizer

Shtatëmbëdhjetë
Phone:
+37744728643
Website:
www.foundation17.org

Venue

Shtatëmbëdhjetë
Henrik Bariç
Prishtine, Kosovo Albania
+ Google Map