Loading Events

« All Events

  • This event has passed.

Ekspozitë – Unusual Message

June 17, 2019 @ 4:30 pm - 8:00 pm

Me 16 maj 2019, në Galerinë Qahili hapet ekspozita Unusual Message. Kjo ekspozitë shpalos krijime të 72 artistëve e njëkohësisht profesorëve të 12 Universiteteve të ndryshme të botës. Punime që përmbajnë njërën nga elementet, si hutin, librin, gjethet e ullirit, kafkën e deles, veja, shenja @, korbi, kanaqja, kapsja e letrave dhe retë krijojnë imazhe paradoksale dhe surreale. Elemente të jetës së përditshme kthehen në diçka artistike e rrëfejnë tema aktuale, ikonografi religjioze, natyrën dhe humorin. Artistët nga Bosnja dhe Hercegovina, Kina, Qipro, Franca, Irani, Korea, Meksika, Polonia, Rumania, Turqia, Amerika dhe Kosova tregojnë ngjarje me anë të dy përceptimeve dhe interpretimeve të ndryshme.

\\

Kjo ekspozitë u mbështet nga Rektorati i Universitetit të Prishtinës dhe Komuna e Prishtinës!

Details

Date:
June 17, 2019
Time:
4:30 pm - 8:00 pm

Organizer

Galeria Qahili
Phone:
+377 44 899 969
Email:
galeria.qahili@gmail.com

Venue

Galeria Qahili
Veternik 1,
Pristina, Kosovo 10000
+ Google Map
Phone:
+377 44 899 969