Quarantined Optimism

Quarantined Optimism

Get on with your bucket list in advance! The outbreak of the COVID-19 showed that a pandemic can shift the perception about how humans live their lives in the 21st century. This era of technology and virtual communication has had a “slap of...

More info

“Mars’hojmë, S’festojmë”

“Mars’hojmë, S’festojmë”

Aktivitstë të shoqërisë civile, me rastin e 8 Marsit, Ditës së Gruas edhe këtë viti organizojnë aktivitetin “Mars’hojmë,S’festojmë”. Aktiviteti organizohet me qëllim që të bëjmë thirrje tek institucionet shtetërore që të...

More info

Film Screening & Talk: Zana

Film Screening & Talk: Zana

FILM SCREENING & TALK: ZANA (English below) Pas sukseseve nëpër festivale në vende të ndryshme në botë dhe kritikave pozitive, filmi “Zana” i regjisores Antoneta Kastrati ishte edhe filmi i përzgjedhur i Kosovës për nomimin për çmimin Oscar...

More info

Honeyland (2019)

Honeyland (2019)

Kino ARMATA E mërkurë, 11 mars 2020 20:00h “Honeyland” (2019) Regjisorë: Ljubomir Stefanov dhe Tamara Kotevska Kohëzgjatja: 85 min. Gjuha: Turqisht Titra: Shqip, Anglisht Hyrja: 2 EUR Thellë brenda një rajoni të izoluar malor të...

More info

TruAktiv ne Prishtine 2020

TruAktiv ne Prishtine 2020

Apliko tani: https://docs.google.com/forms/d/1SToN2Qh_DPmTG8VW5COGyUUYhEwMW4IGDrKf0TWKyEI/edit Çka është truAktiv? Sbunker rikthehet me organizimin e vitit të katërt të programit truAktiv. Edhe këtë rradhë truAktiv-i po vazhdon të zbarkoj në...

More info

Arta Dobroshi Retrospective

Arta Dobroshi Retrospective

(English below) Kino ARMATA 13-16 mars 2020 Retrospektiva e filmave të Arta Dobroshit Hyrja: FALAS Si pjesë e Javëve të Frankofonisë 2020, Kino ARMATA dhe Ambasada e Francës në Kosovë organizojnë retrospektivën e filmave të Arta Dobroshit...

More info

Prishtina Jazz Week 2020

Prishtina Jazz Week 2020

《》ENG BELOW 《》 Marsi është muaji kur vjen pranvera. Por para saj, Prishtina Jazz Week rikthehet për një edicion të tretë i cili premton të na i lulëzojë shpirtrat përpara se të lulëzojnë lulet. Bashkohuni me ne në pesë ditë plot me muzikë...

More info